Animecon V / Finncon 2007

Tapahtuman perustiedot

Aika: 14-15.7.2007
Paikka: Jyväskylä, Jyväskylän yliopisto ja lähialueet
Kotisivut: www.animecon.fi,www.finncon.fi

Animecon V / Finncon 2007 cosplay pukukilpailu

Cosplay pukukilpailun voittajat ja kunniamaininnat kokeneet - Tuomaristo

Voittajat(sijat 1-3) saivat Sinooperin lahjakortin.

nro
nimi/nick
hahmo
sarja
lisätiedot
kuvat
69
Iris Rönkkö
Caterina Sforza
Trinity Blood
Voittaja
1 2 3 4 5 6 7
48
Mira Harju
Esther Blanchett - Queen of the Albion
Trinity Blood
Toinen
1 2 3 4 5 6
58
Seibai
Ruki
The Gazzette
Kolmas
1 2 3 4 5 6
51
Asagi
Seth Nightlord
Trinity Blood
Kunniamaininta: Upea puku ja uskomattoman hienot propit
1 2 3 4 5 6
Cosplay pukukilpailun voittajat ja kunniamaininnat aloittelijat - Tuomaristo

Voittajat(sijat 1-3) saivat Sinooperin lahjakortin.

nro
nimi/nick
hahmo
sarja
lisätiedot
kuvat
14
Nero
Nero the Sable
Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII
Voittaja
1 2 3 4 5 6 7 8
10
Desudesu
Sakura
Tsubasa Reservoir Chronicle
Toinen
1 2 3 4 5 6
2
Usudas
Sakura Kinomoto
CardCaptor Sakura
Kolmas
1 2 3 4 5 6
19
Heikki Hassinen
Alex Luis Armstrong
Fullmetal Alchemist
Kunniamaininta: Upea toteutus, rohkea hiustyyli ja hyvä esitys.
1 2 3 4 5 6
Cosplay pukukilpailun voittajat kokeneet - Yleisöjury

Voittajat(sijat 1-3) saivat Egmontin tuotepalkinnon.

nro
nimi/nick
hahmo
sarja
lisätiedot
kuvat
51
Asagi
Seth Nightlord
Trinity Blood
Voittaja
1 2 3 4 5 6
48
Mira Harju
Esther Blanchett - Queen of the Albion
Trinity Blood
Toinen
1 2 3 4 5 6
69
Iiris Rönkkö
Caterina Sforza
Trinity Blood
Kolmas
1 2 3 4 5 6 7
Cosplay pukukilpailun voittajat aloittelijat - yleisöjury

Voittajat(sijat 1-3) saivat Egmontin tuotepalkinnon.

nro
nimi/nick
hahmo
sarja
lisätiedot
kuvat
14
Nero
Nero the Sable
Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII
Voittaja
1 2 3 4 5 6 7 8
6
Elina Törmä
Demyx
Kingdom Hearts II
Toinen
1 2 3 4
9
Nelli Hautala
Fran of Viera
Final Fantasy XII
Toinen
1 2 3 4
Cosplay pukukilpailun Egmontin palkinto - Tuomaristo

Egmontin tuotepalkinnon.

nro
nimi/nick
hahmo
sarja
lisätiedot
kuvat
7
Wax
Sally
Kingdom of Hearts I & II
Egmontin suosikki
1 2 3 4 5 6
Cosplay ryhmäkilpailu voittajat ja kunniamaininnat
nro
Ryhmäntiedot
kuvat
8
Voittaja: Do Your Best! Seigaku!
kuvat
8
Hanna Hakko
Fuji Syuusuke
Prince of Tennis

8
Emilia Lindholm
Echizen Ryoma
Prince of Tennis

8
Salla Hakko
Kaidou Kaoru
Prince of Tennis

8
Sanna Lepola
Momoshiro Takeshi
Prince of Tennis

8
Ellinoora Havaste
Kikumaru Eiji
Prince of Tennis

8
Maiju Härkönen
Inui Sadaharu
Prince of Tennis

8
Maija Karppinen
Ooishi Shuichiro
Prince of Tennis

8
Varpu Sole
Kawamura Takashi
Prince of Tennis

8
Jutta Sarhimaa
Tezuka Kunimitsu
Prince of Tennis

4
Toinen: Celestial Rumble
kuvat
4
Antti Lax
Lantis
Magic Knight Rayearth

4
Amnesia
Hikaru Shidou
Magic Knight Rayearth

4
Laura Ojanperä
Umi Ryuuzaki
Magic Knight Rayearth

4
Oki
Fuu Hououji
Magic Knight Rayearth

17
Kolmas: Traumatisoituneet karvapallot
kuvat
17
Elina Pätsi
Hopeanuoli
Ginga Nagareboshi Gin

17
Miro Raitamaa
Chibi
Ginga Nagareboshi Gin

17
Yami-Hyou
Akatora
Ginga Nagareboshi Gin

17
Hanna Mäkinen
Smith
Ginga Nagareboshi Gin

17
veera
Riki
Ginga Nagareboshi Gin

17
mooni
Fuji
Ginga Nagareboshi Gin

17
Sanna Vartiainen
Kurotora
Ginga Nagareboshi Gin

6
Kunniamaininta: NewS
kuvat
6
hyuuu
Tegoshi Yuuya
NewS

6
Anna Salonpää
Yamashita Tomohisa
NewS

6
Julia Marjomäki
Kato Shigeaki
NewS

6
torume
Uchi Hiroki
NewS

6
Jenni Niemelä
Koyama Keiichiro
NewS

6
Johanna Poutanen
Masuda Tkahisa
NewS

6
Viivu
Kusano Hironori
NewS

Cosplay pukukilpailun osallistujat kokeneet
42
Tiia Prokka
Ichigo Momomiya
Tokyo Mew Mew
1 2 3 4 5 6
43
Elina Rimpiläinen
Adam Kadamon
Angel Sanctuary
1 2 3 4 5 6
44
Maija Niemonen
Akira Kamio
Prince of Tennis
1 2 3 4 5
45
Eliska Nyrönen
Yûko Ichihara
xxxHolic/Tsubasa
1 2 3 4 5 6
46
Tsubasa
Usamimi Kamen
Onegai My Melody
1 2 3 4 5 6 7
47
Dynamo
Noitora
Bleach
1 2 3 4 5
48
Mira
Fran of Viera
Final Fantasy XII
Tuomaristo & Yleisöjury: Toinen
1 2 3 4 5 6
49
Milla Mäntylä
Eagle Vision
Magic Knight Rayearth
1 2 3 4 5
50
Elec
Aaroniero Arleri
Bleach
1 2 3 4 5 6
51
Asagi
Seth Nightlord
Trinity Blood
Tuomaristo: Kunniamaininta, Yleisöjury: voittaja
1 2 3 4 5 6
53
nimi poistettu asianomaisen pyynnöstä
High Priestess
Ragnarok Online
 
54
BakaNeko
Nurse Witch Komugi
Magical Nurse Witch Komugi-chan Makikarte Z
1 2 3 4 5 6
55
Milla Vesilahti
Link
The Legend of Zelda: Ocarina of Time
1 2 3 4 5 6
56
Jarez
Asagi Nanami
CATEGORY FREAKS
1 2 3 4 5
57
inetsu-kun
Alexiel
Angel Sanctuary
1 2 3 4 5 6 7
58
Seibai
Ruki
The Gazette
Tuomaristo: Kolmas
1 2 3 4 5 6
59
Emilia Lahtinen
Black Jack
Black Jack
1 2 3 4 5 6
61
Mazojedi
Negima Springfield
Negima!
1 2 3 4
62
Metal
Ulquiorra Schiffer
Bleach
1 2 3 4 5 6
63
Lene Laitinen
Dark Stranger Yami
Time Stranger Kyoko
1 2 3 4
64
Pluie
Suzuka
Angelic Layer
1 2 3 4 5 6
65
Milla Nissi
Kuja
Final Fantasy IX
1 2 3 4 5 6
67
Annika Sovijärvi
Link
Legend of Zelda: Twilight Princess
1 2 3 4 5 6 7
68
Nora Kantola
Tifa
Final Fantasy VII: Advent Children
1 2 3 4 5 6
69
Iris Rönkkö
Caterina Sforza
Trinity Blood
Tuomaristo: Voittaja, Yleisöjury: Kolmas
1 2 3 4 5 6 7
70
Leena Toivanen
Sister Rosette Christopher
Chrono Crusade
1 2 3 4 5 6
Cosplay pukukilpailun osallistujat aloittelijat
2
Usudas
Sakura Kinomoto
CardCaptor Sakura
Tuomaristo: Kolmas
1 2 3 4 5 6
3
Rinoa
Soi Fong
Bleach
1 2 3 4 5
4
Calsifer95
Hauru
Liikkuva Linna(Studio Ghibli)
1 2 3 4 5 6
6
Elina Törmä
Demyx
Kingdom Hearts II
Yleisöjury: Toinen
1 2 3 4
7
Wax
Sally
Kingdom Hearts I & II
Egmontin suosikki
1 2 3 4 5 6
8
Mikichan
Miku
An Café
1 2 3 4 5
9
nelli hautala
Fran of Viera
Final Fantasy XII
Yleisöjury: Toinen
1 2 3 4
10
Desudesu
Sakura
Tsubasa Reservoir Chronicle
Tuomaristo: Toinen
1 2 3 4 5 6
11
Outi Potila
Himura Kenshin
Rurouni Kenshin
1 2 3 4 5 6
12
Tulina Riukulehto
BT
.hack//SIGN
1 2 3 4 5
13
Jonna Huhta
Yura
Inuyasha
1 2 3 4 5
14
Nero
Nero the Sable
Dirge of Cerberus: Final Fantasy VII
Tuomaristo/Yleisöjury: Voittaja
1 2 3 4 5 6 7 8
15
julia österman
Gaara of the desert
Naruto: Shippuuden
1 2 3 4 5 6
16
jaana paju
Quistis Trepe
Final Fantasy VIII
1 2 3 4 5
17
Noke
Chii
Chobits
1 2 3 4 5
18
Jelena Vuorinen
Deidara
Naruto
1 2 3 4
19
heikki hassinen
Alex Louis Armstrong
Fullmetal Alchemist
Tuomaristo: Kunniamaininta
1 2 3 4 5 6
21
Tuliaana
Tenten
Naruto
1 2 3 4 5
22
Hoi-Chan
Edward Elric
Fullmetal Alchemist
1 2 3 4
23
Ucchan
Bellemere
One Piece
1 2 3 4 5
24
ana
Mew Ichigo
Tokyo Mew Mew
1 2 3 4 5 6
25
Maria El Jahiri
Yuna
Final Fantasy X
1 2 3 4 5
26
Vilma Lönnqvist
Waka
Danger Gang
1 2 3 4
27
Laura Pietiläinen
Thera
Danger*Gang
1 2 3 4
28
Milla Katajisto
Lucy
Elfen Lied
1 2 3 4 5 6
29
Jasmin Heiskanen
Rinoa Heartilly
Final Fantasy VII
1 2 3 4 5 6
30
Inna-chan
Fuu
Magic Knight Rayearth
1 2 3 4 5
31
Toverilääkärinkäyttäjä
Roronoa Zoro
One Piece
1 2 3 4 5 6
32
_inuyasha_
Kagome
Inuyasha
1 2 3 4 5 6
33
Tiina hassinen
Edward Elric
Fullmetal Alchemist
1 2 3 4 5
34
Devil Cat
Hinata
Naruto
1 2 3 4 5 6
35
Katariina Kiijärvi
Princess Ashelia
Final Fantasy XII
1 2 3 4 5
36
^^ToToRo^^
Chii
Chobits
1 2 3 4 5 6
37
TigerClaw-chan
Pell
One Piece
1 2 3 4 5 6
39
kämy_akamaru
Orochimaru
Naruto
1 2 3 4 5
40
InuyashaIsMine
Kagome
Inuyasha
1 2 3 4 5
41
Toverilääkkeidenkäyttäjä
Deijiko
DiGi Charat
1 2 3 4 5

Tiivistelmä
Animecon V:ssa järjestettiin cosplay-pukukilpailu sekä cosplay-ryhmäkilpailu. Kilpailut onnistuivat hyvin ja puvut olivat laadukkaita.


Järjestäjät ja yhteyshenkilöt Animecon V -tapahtuman järjesti Tsukiai yhteistyössä Finncon-työryhmän kanssa. Cosplay-ohjelman järjestelyissä avustivat Cosplay Finland ja Säätöyhteisö B2 ry.

Sähköpostitse voit ottaa yhteyttä seuraavaan osoitteeseen: